Małopolska prosta w Obsłudze. 18 Forum Przedsiębiorców.

Bez usunięcia systemowych barier i gmatwaniny zbędnych lub wadliwych przepisów, bez czytelnego procesu legislacyjnego, spełniającego standardy konsultacji społecznych, nie jesteśmy w stanie rozwijać biznesu oraz stworzyć państwa i jego instytucji przyjaznych oraz prostych w obsłudze dla obywateli i przedsiębiorców – to główny wniosek z 18. Forum Przedsiębiorców zorganizowanego przez krakowski oddział Polska Press – „Dziennik Polski” i „Gazetę Krakowską” – wraz z czołowymi organizacjami gospodarczymi i instytucjami otoczenia biznesu. Od lat jego najważniejszą ideą jest wysłuchanie głosów ludzi biznesu i przekonanie polityków i urzędników do ich argumentów.

Zdjęcie: Novmar

Tematem 18. Konferencji, która odbyła się 24.11.br., w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego oraz online, było hasło „(Mało) – Polska prosta w obsłudze”. M. in w panelu „Proste prawo, proste podatki, prosta władza publiczna” , zastanawiano się, czy możliwe są proste i stabilne przepisy podatkowe?  Ten temat wielokrotnie powracał już wcześniej  na Małopolskim Forum Przedsiębiorców, w którym, jak co roku uczestniczył prezes firmy „Novmar” z Krakowa, Wiesław Nowak. Wielokrotnie powtarza on, podobnie jak uczestnicy podatkowego panelu tegorocznej konferencji, że firmom najbardziej potrzebna jest stabilność i przewidywalność przepisów, bo tylko wówczas przedsiębiorca ma szansę cokolwiek zaplanować, rozwijać firmę, zatrudniać ludzi.

Zdjęcie: Novmar

Niestety, pospiesznie tworzone przepisy, często zmieniane, nie dają takiej możliwości. Zaś na początku roku mieliśmy do czynienia z pakietem rozstrzygnięć podatkowych, których nie rozumieli nie tylko przedsiębiorcy ale i doradcy podatkowi.