Delegacja NOVMARU na konferencji CICIND na Cyprze

W dniach 20-22 października, 2022, w Paphos na Cyprze, odbyła się konferencja międzynarodowej organizacji CICIND, zrzeszającej firmy z całego świata, zaangażowane z branży konstrukcji przemysłowych (International Committee for Industrial Construction), której członkiem jest także NOVMAR.  Jeden z wykładów zaprezentowanych na tym forum, z którym wystąpił Michael Angelides z AMTE z Grecji, nosił tytuł „Power plant explosion in Cyprus in 2011, Power Plant Vasilikos”.  Michael Angelides przypomniał w swoim wystąpieniu tragedię w cypryjskim Vasilkos, gdzie 11 lat temu, potężny wybuch w pobliskim magazynie broni i amunicji, zniszczył miejscową elektrownię.

Tak się złożyło, że przetarg na odbudowę tego obiektu wygrał krakowski NOVMAR i to właśnie firma Wiesława Nowaka odtworzyła to, co zostało zniszczone, przywracając obiekt do życia.

Do tego wydarzenia nawiązała w kolejnym wystąpieniu na konferencji delegacja NOVMARU. Przedstawicielka zarządu firmy Marta Nowak przypomniała historię tamtej rekonstrukcji, zaprezentowała zdjęcia i pokazała też kilkuminutowe, archiwalne nagranie wideo z zakończenia innej budowy na Cyprze, wysokiego komina przemysłowego, w obiekcie Dekhelia.

Nazywam się Marta Nowak, a towarzyszą mi moja siostra Anna Nowak i siostrzenica Weronika. To wielki  zaszczyt dla mnie występować tu dziś przed Państwem, na konferencji CICIND. Przez wiele lat słyszałam, jak mój ojciec bardzo wysoko oceniał waszą organizację i jej ludzi.

Nasz tata – dziadek Weroniki, Wiesław Nowak chciał być tutaj dzisiaj, aby reprezentować swoją firmę NOVMAR, jednak przechodzi właśnie szpitalny zabieg chirurgiczny na oku i nie mógł zdążyć na  konferencję. Dlatego wygłosimy w jego imieniu krótką prezentację, własnymi słowami i pokażemy archiwalny film nakręcony na Cyprze:

„Cypr to  miejsce, które ma dla mnie duże znaczenie. To niezwykły kraj z życzliwymi ludźmi, pięknymi widokami i pysznym jedzeniem. Przychodziło mi podróżować na Wyspę setki razy w ciągu mojego życia i za każdym razem, gdy tam ląduję, kocham to miejsce jeszcze bardziej. Miałem wiele projektów na Cyprze, w tym elektrownię Dekhelia, Vasilikos i inne. Czuję się zaszczycony, że mogę przyczynić się do rozwoju infrastruktury Cypru i z przyjemnością obserwuję rozwój tej wspaniałej wyspy.

Budowa elektrowni Dekhelia była niezwykle trudnym i wymagającym przedsięwzięciem, trzeba było użyć zaawansowanych technik i maszyn. Jednak w tamtym czasie nie mieliśmy do dyspozycji żurawia z wysięgnikiem, wystarczająco długim, aby przeprowadzić montaż komina wysokiego na 100 metrów,  więc do wykonania zadania musieliśmy użyć tak zwanego „dźwigu pełzającego”. Mimo że wysięgnik   był znacznie dłuższy niż typowego dźwigu, to jeszcze musieliśmy wydłużyć go o 9 metrów, wykorzystując konstrukcję kratownicową, wykonaną we własnym zakresie przez naszych specjalistów.

Umieściliśmy zmodyfikowany dźwig pełzający na wysokości 65 metrów i rozpoczęliśmy montaż komina. Po zestawieniu jego obudowy wstawiliśmy komin wewnętrzny. Średnica tego 100-metrowego komina wynosiła u podstawy 6 metrów, a na wysokości 60 metrów zmniejszała się do 4 metrów. Prace przy kominie Dehkalia wymagały wykonania wielu kilometrów połączeń spawanych, co też okazało się dla nas nie lada wyzwaniem.

Mimo trudności muszę pochwalić moją załogę za doskonałe wykonanie. Dopuszczalne tolerancje odchyleń na samym szczycie komina są bardzo niewielkie – tylko 24 milimetry, do 67 mm przy upalnej pogodzie. Moi pracownicy zrealizowali projekt z najwyższą precyzją i jakością wykonania, a jednocześnie udało im się zakończyć prace na dzień przed terminem.

Projekt realizowany w elektrowni Dekhelia był dla mnie bardzo ważny, ponieważ wznosiliśmy tam pierwszy komin przemysłowy, budowany przez mój NOVMAR. Doświadczenie zdobyte tam przez młodą wtedy firmę, było bezcenne i pomogło stworzyć solidne podstawy do budowy wielu przyszłych kominów.

Elektrownia Vasilikos była kolejnym projektem, nad którym pracowaliśmy na Cyprze. Po wielkiej  eksplozji w pobliskiej bazie marynarki wojennej, która zniszczyła dużą część zakładu Vasilikos, otrzymałem propozycję odbudowy obiektu. Wiele długich nocy spędziłem na dopracowywaniu szczegółów naprawy zrujnowanej elektrowni. Skala zniszczeń była bezprecedensowa i były ofiary w ludziach. Widok cmentarnych krzyży na pobliskich wzgórzach utrwalił się w mojej pamięci i mam je przed oczami do dziś dnia.

Wygraliśmy przetarg dzięki naszemu profesjonalizmowi, wiedzy i doświadczeniu w pracy, przy tego typu projektach.

Kontrakt na Vasilikos opiewał na około 160 tysięcy godzin i  było to bardzo  wymagające zadanie. W szczytowych momentach, najbardziej wytężonych prac, było zaangażowanych na budowie nawet po 100 naszych specjalistów. O rozmiarach zadań świadczy choćby i to, że na kotły i rury zużyto tam aż 25 000 metrów kwadratowych izolacji.  Mimo ogromu pracy wykonaliśmy cały remont w imponującym czasie zaledwie 10 miesięcy.

Jak to w życiu bywa, w całej mojej karierze musiałem pokonać wiele przeciwności, przeżywałem wzloty i upadki ale cieszę się z wielu odniesionych sukcesów i zwycięstw. Jestem naprawdę szczęśliwy, że w liczącej już ponad 30 lat historii mojej firmy NOVMAR, mogę nadal wykonywać ważne i pożyteczne zadania w miejscach takich jak Cypr i wielu innych na całym świecie.”

Dziękuję za uwagę.

Październik, 2022, Cypr, Paphos